Zpět na titulní stranu - VOJTa Herout
Cz En
Kontakt:
 
VOJTa Herout
+420 774 376 880
vojtaherout@gmail.com
Tip pro návštěvníky:
 
věděli jste, že se vám při najetí myší nad náhled fotografie ukáže datum pořízení snímku?

 
Udílení cen Český lev očima fotografa
Úterý, 06. března 2012
 
Když jsem se před časem na facebookovém profilu VojtaHerout.com ptal, co by čtenáře mých článků nejvíc zajímalo, padl jako jeden z prvních komentářů dotaz, jestli bych nedal nahlédnout do své fotografické kuchyně. Napadlo mne, že pohled fotografa na finálový večer předávání cen Českého lva by mohl být právě takovým prvním nakouknutím. Pokud tedy v tomto článku hledáte výsledky letošního ročníku, jste tady bohužel špatně. Zkuste se podívat třeba na Topzine.cz, najdete tam nejen výsledky, ale i moje fotografie ve větším rozlišení.
 
Udílení cen Český lev očima fotografa
Letos to podle mne nejvíc slušelo Aně Geislerové (získala Lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Nevinnost)
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/200 s, clona 3.2, ISO 1600
Jak to na Českém lvu chodí
Na Českém lvu (ano, všude bych měl psát "na finálovém večeru předávání cen Český lev", ale to se mi zdá přece jen dost dlouhé, takže vsadím na to, že všichni čtenáři budou vědět, o čem píšu, když výraz zkrátím na "Český lev") je to s focením vždy složitější.
Abych ale začal něčím pozitivním - světlo. Světla je na akcích tohoto typu většinou dost, protože celý večer přenáší Česká televize, a ta dobře ví, že kdyby divák chtěl vidět pět černochů v tunelu, přepne na komerční kanál vysílající detektivku z prostředí černošských slumů.
Fotografická poznámka pod čarou: když píšu, že světla je dost, znamená to, že při ISO 1600 se s clonou 2.8 dostanete na teleobjektivu s časem někam kolem 1/200s. Horší než se světlem to bývá s prostorem, protože fotografové mají vyhrazenou jednu lóži v přízemí a většinou jich tam bývá i ke třiceti. Během přenosu je povoleno fotit také z balkónů, ale to jsem nikdy ani nezkoušel, protože vím, jak tam bývá plno během maturitních plesů. Navíc opustit vydobytou pozici v lóži fotografů by mohlo znamenat nutnost zařadit se po návratu do zadních řad.
Použití stativu samozřejmě vzhledem k počtu lidí v lóži možné není, většina stojících ve druhé a třetí řadě ale fotí s monopodem.
Používání blesku je během přenosu z logických důvodů zakázané.
 
Udílení cen Český lev očima fotografa
Lva za mimořádný přínos české kinematografii si odnesl Josef Somr. Ze "standing ovation" byl viditelně dojatý.
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/160 s, clona 2.8, ISO 1250
A jak to bylo letos?
Dobře jsem si pamatoval, že jsem v předcházejících ročnících stál během celého dvouhodinového přenosu na špičkách ve druhé nebo třetí řadě fotících, takže jsem se rozhodl vyrazit do Lucerny s dostatečným předstihem. Akreditaci jsem měl vyzvednutou již několik dní dopředu, na přiloženém informačním letáku pro fotografy bylo (krom toho, že jinak než ve společenském oděvu nás tam nepustí) napsáno, že Lucerna se otevírá pro veřejnost a novináře od 18:30. Přímý přenos večera začínal ve 20:00. Dorazil jsem pár minut před sedmou a ke svému zklamání jsem zjistil, že první řada je již zabraná. Tedy krom místa vpravo, z kterého ale ve výhledu bránila konstrukce osvětlení.
Abych to shrnul, první řadu tvořila - bráno zleva:
  • dvojice stojících fotografů - z největšího úhlu je vidět nejvíce z děje na pódiu
  • jedna židle "osazená" fotobatohem - neklamné znamení toho, že fotograf už dorazil a právě někde u vchodu loví přicházející celebrity
  • mezera 20 cm
  • další dvě židle s fotobrašnami
  • stojící fotograf
  • již zmíněná mezera s výhledem spíš na konstrukci než na pódium
  • dva stojící fotografové
A to celé na zhruba pěti metrech šířky lóže!
 
Protože se mi skutečně nechtělo celé ty dvě hodiny stát, zabral jsem onu dvaceticentimetrovou mezeru rybářskou židličkou, kterou jsem si prozíravě přinesl. Přesto, že vlastně nebylo kam se rozpínat, podařilo se mi během hodiny čekání navýšit svůj životní prostor asi na 35cm, takže jsem se na své místo skoro i vešel.
Skutečné kouzlo toho prostředí se ukázalo až ve chvíli začátku přenosu. Zleva jsem byl koleno na koleno s vlastníkem fotobatohu, zprava mi výhled kazila bujná hříva kolegyně fotografky. Ta naštěstí ze svého místa nefotila po celou dobu přenosu, takže jsem občas i viděl pravou polovinu pódia.
 
Co se týče nasvětlení, jako každý rok bylo vesele barevné, což fotograf zvláště "ocení" u počítače, když rovná nastavení vyvážení bílé na nějakou rozumnou pleťovku. Světla mi letos ale přišlo méně, všechny fotky byly za daných nastavení (přes ISO 1600 jsem jít nechtěl) trochu podexponované.
 
Nejhorším prvkem byl ale mikrofon umístěný na pódiu přesně mezi účinkujícími a fotografy, takže na fotkách co chvíli trčí někomu z hlavy či ramene.
 
Udílení cen Český lev očima fotografa
Lucie Bílá nejen celý večer moderovala, ale dostala se i ke své hlavní parketě - zpěvu
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/200 s, clona 2.8, ISO 1600
Český lev naživo
Tomu, kdo by si chtěl myslet, že fotografování je vlastně takové sledování Českého lva zadarmo v přímém přenosu, mohu jen říct, že se mýlí. Takový typický scénář po mém příchodu domů:
"Tak co, vyhrálo Havlovo Odcházení nějakou cenu?"
"Já vlastně nevím... jo, počkej, asi jo, Dáša Havlová se objevila na pódiu."

Během přenosu totiž vnímám hlavně kompozici jednotlivých účinkujících, takže vlastní děj a informace typu "kdo za co Lva získal" mi přece jen unikají. Z letošního udílení mi v hlavě utkvěla zejména vtipná epizoda s Jiřím Pechou, který chtěl sošku získat za každou cenu.
 
Udílení cen Český lev očima fotografa
Jiří Pecha ukrýval lva pod sakem a "když se na to přišlo", vykouzlil krásný překvapený výraz
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/200 s, clona 3.5, ISO 1600
Závěrem - kreativita "nula nula nic"
Co dodat závěrem - snad jen, že mám rád zajímavé a kreativní focení a focení Českého lva stojí na žebříčku kreativity úplně na opačném pólu od mých fotografických snů.
Ono fotit stejný děj, ve stejných kulisách, ze stejného úhlu se brzy ochodí a nezabrání v tom ani střídání protagonistů.
A tak se Český lev bude příští rok asi muset obejít beze mne.
Nebo tedy spíš já bez Lva :)
Warning: mysql_fetch_array(): 14 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 134
Fotografie související s článkem

       K tomuto článku se neváže žádný snímek z galerie.
© Design & fotografie & kódování by VOJTa Herout, 2004-2015
 
Všechny zde publikované fotografie a texty jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000, §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jejich užití zakázáno! polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi