Zpět na titulní stranu - VOJTa Herout
Cz En
Kontakt:
 
VOJTa Herout
+420 774 376 880
vojtaherout@gmail.com
Tip pro návštěvníky:
 
věděli jste, že většinu ze zde vystavených fotografií můžete zakoupit, a už jako umělecké dílo v rámu nebo jako licenci k užívání v jakékoliv podobě?

 
Jarní květena
Pondělí, 04. dubna 2011
 
Vzpomínám si, jakou radostí pro mne vždy bylo jarní procitnutí přírody v letech, kdy mne focení ještě neživilo a mé fotografické nádobíčko zůstávalo skoro po celou zimu ležet bez využití někde ve skříni. Poslední dobou sice držím fotoaparát v ruce prakticky denně, ale zase se málokdy jedná o focení pro vlastní potěšení, takže jsem ani letos neodolal, když odtál sníh a první květinky se probily ztvrdlou půdou.
 
koniklec luční český
Koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica). Lokalitu, kde tato rostlinka roste znám už dlouhá léta, letos jsem bohužel dorazil pozdě a našel koniklec napůl odkvetlý.
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/2000 s, clona 4.0, ISO 200
Příchod jara za "malou louží"
Během pobytu v Anglii jsme vyrazili do jarních lesů asi třikrát. Jednou na sněženkové koberce do parku poblíž Newbury a dvakrát na tzv. "Bluebell Woods", lesy s koberci modrých rostlinek Hyacinthoides non-scripta.
Sněženkový park byl pro nás na jednu stranu zklamáním, protože se jednalo o takovou okružní cestičku o délce několika set metrů. Fotit se tady moc nedalo, protože když člověk komponoval od země, měl v hledáčku v dálce barevné bundičky anglických dětiček na protilehlé straně okruhu. Na druhou stranu to byl po několikaměsíčním pobytu v zimní šedi Londýna svěží dotek jara a i když se z té akce ve výsledku nezachovaly žádné dobré fotky, vzpomínám na ni moc rád.
To výlety na "bluebellky" byly jiné. Na severozápad od Londýna je v oblastni zvané Chiltern Hills vcelku obyčejný les, který ukrývá malou pohádku v podobě koberců modrých květin. Kam oko dohlédne, najdete na zemi pouze modrofialovou kombinaci květů a i vzhledem k rozlehlosti území se zde hravě "rozředí" i větší množství náštěvníků.
Užitečné odkazy:
Sněženkový park
Bluebell Woods
 
Květinové koberce u nás
I v Čechách a na Moravě lze samozřejmě najít místa, kde brzy na jaře vykvete tolik stejných kvítků, že skoro není kam šlápnout. Loni a předloni jsem navštívil lokalitu se sněženkovým lesem v Polabí a nafotil spoustu snímků. U počítače ovšem převládla spíš nespokojenost, protože pořídit opravdu pěkný záběr (o neotřelosti se lze bavit jen stěží) není vůbec jednoduché.
Na iDNES.cz vyšel zajímavý článek, který popisuje podobné lokality se záplavou sněženek a bledulí na různých místech České republiky.
 
sněženka podsněžník
Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), loňská fotografie s koberci této jarní rostlinky
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/2000 s, clona 2.8, ISO 400
Za jarem prakticky kamkoliv
Pokud netrváte na větším množství květů na jednom místě, můžete vyrazit prakticky kamkoliv do lesa, trochu toho jara najdete všude.
Já se letos rozhodl pro Karlštejnsko, kde vím o lokalitách s koniklecem, petrklíčem a samozřejmě také lesích s plicníky, jaterníky a sasankami.
Na koniklec už bylo letos pozdě (myslím tedy ten víkend, kdy jsem vyrazil já). "Zbyly" na mne už jen odkvétající rostlinky uprostřed žluté seschlé trávy. Petrklíčů jsem našel jen pár, ale nepodařilo se je odfotit nijak extra "esteticky". Jaterníků a sasanek jako každý rok záplavy, mít makroobjektiv, jistě bych se "vyřádil" i víc.
 
sasanka hajní
Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/800 s, clona 4.0, ISO 200
Závěrem
Když se nad tím tak zamýšlím, musím říct, že ten výlet nakonec nebyl fajn kvůli těm snímkům, ale kvůli tomu, že jsem si konečně užil nějaký ten slunečný jarní den.
Warning: mysql_fetch_array(): 15 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 134
Fotografie související s článkem
nahled - fotografie
nahled - fotografie
nahled - fotografie
nahled - fotografie
nahled - fotografie

Warning: mysql_fetch_array(): 20 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 182
© Design & fotografie & kódování by VOJTa Herout, 2004-2015
 
Všechny zde publikované fotografie a texty jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000, §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jejich užití zakázáno! polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi