Zpět na titulní stranu - VOJTa Herout
Cz En
Kontakt:
 
VOJTa Herout
+420 774 376 880
vojtaherout@gmail.com
Tip pro návštěvníky:
 
věděli jste, že většinu ze zde vystavených fotografií můžete zakoupit, a už jako umělecké dílo v rámu nebo jako licenci k užívání v jakékoliv podobě?

 
Jak jsem fotil Tour de France
Pondělí, 08. srpna 2011
 
Během plánování trasy mne napadlo, že do Francie jedeme v době, kdy celou zemí projíždí Tour de France. Přiznávám se, že jsem to v první chvíli považoval za komplikaci a hledal trasu etapy vedoucí přes Provence spíš z toho důvodu, že jsem očekával problémy s průjezdností.
Mé ( - tou dobou ještě - ) obavy se potvrdily. Hned třetí den naší trasy přetínala 16. etapa slavné Le Tour ze Saint-Paul-Trois-Châteaux do Gap. K přesvědčení, že je to vlastně výhoda mi dost napomohly komentáře z profilové stránky na Facebooku a já tak focení na nejslavnější etapové cyklistické soutěži zahrnul do našeho itineráře.
 
Jak jsem fotil Tour de France
Diváci v Serres dvě hodiny před příjezdem pelotonu
Nikon D300 + Nikkor 24-70/2.8 G ED, čas 1/640 s, clona 5.6, ISO 800
A jak se tedy fotí?
Předem upozorňuji, že navzdory titulku celého článku neočekávejte návod, ale spíš zkušenosti. I díky několika chybám fotky nedopadly tak, jak jsem si představoval, ale i ze špatných rozhodnutí se na druhou stranu dá poučit.
Prvním problémem bylo, že jsem si nemohl vybrat etapu, na které fotit. Tím, že trasa Tour naši trasu přetínala pouze jednou (a naštěstí dokonce v ideální termín) bylo rozhodnuto, že budu fotit během oné 16. etapy poblíž městečka Serres (které nevím, jak se vyslovuje a ani to nebudu zkoumat :-D). V informačním středisku jsme si vzali leták s kempy v okolí. Trochu jsem se bál, že vzhledem k šílenství kolem celé Tour budou kempy plné, ale to se nakonec nepotvrdilo. Ubytovali jsme se v kempu Domaine des 2 Soleils, který jsem si sám pro sebe překřtil na "kemp U dvou slunců" (cena 2osoby/auto/stan/noc 19,90EUR v hlavní sezóně).
Jako u každého sportovního focení jsou důležité přípravy. V případě Tour hodně stížené neznalostí přesného okolí trasy. Byl jsem rozhodnut alespoň projít městečko, ideálně najít nějaké vyvýšené místo, odkud by bylo možné sledovat příjezd cyklistů a ještě pak seběhnout dolů k trase a fotit zblízka. S odstupem času musím dodat, že to byla značně naivní představa.
Ve větším průzkumu okolí mi nakonec zabránilo počasí. Od rána pršelo a představa, že bych lezl někde po kopcích v hustém dešti mne spolehlivě držela ve spacáku po většinu dopoledne. Příjezd doprovodné kolony byl pro Serres (99.0km celé etapy) naplánován až na druhou hodinu odpolední. Zhruba od jedné byla uzavřena silnice a cyklisté měli přijet lehce po půl čtvrté.
Vzhledem k počasí jsem také musel přehodnotit cíle. Fotit ze dvou míst za daných podmínek nebylo reálné, takže jsem si jako nový hlavní úkol vytýčil vyfocení našeho nejslavnějšího jezdce současnosti, Romana Kreuzigera. V kempu jsem poslal na Facebook prosbu, jestli by mi někdo nemohl poslat aktuální informace o Romanově pozici před příjezdem pelotonu do Serres.
Z kempu jsem vyrazil před jednou hodinou - do vesnice (městečka, chcete-li) to bylo asi 1,5km. V centru už bylo kolem zábran plno lidí, takže jsem se rozhodl vydat se dál ve snaze najít nějaký zajímavý výhled s příjemnou scenérií okolních pahorků. Chybu jsem udělal v tom (a to jsem si měl uvědomit hned na místě), že jsem vyrazil z centra v údolí do kopce proti směru etapy. Ve výsledku to znamenalo, že jsem cyklisty fotil při jízdě z kopce. Kdyby jeli do kopce, nebyli by tak rychle pryč a taky by v jejich tvářích bylo vidět víc snahy. Ale to už předbíhám.
Asi po dalším 1,5kilometru jsem se konečně dostal do otevřené krajiny bez domů a zakotvil v zatáčce, odkud byl výhled dopředu do dvou dalších menších zatáček a kde už byla početná skupina diváků se spoustou norských vlajek. Norské vlaječky a auta s francouzskými poznávacími značkami, to mi nešlo moc dohromady, a tak jsem se dal do řeči s jednou paní z té skupiny a zjistil jsem, že jsou Norové žijící ve Francii, že takhle fandí každý rok a jestli chci něco k snědku nebo trochu vína, tak ať si klidně vezmu. Prostě jsem si vybral správnou zatáčku!
 
Jak jsem fotil Tour de France
Podle bandáže na levé ruce by cyklista v modrém mohl být Roman Kreuziger. Podle portrétu na webu Astany už si tak jistý nejsem...
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/1000 s, clona 4.0, ISO 400
Peloto... a jsou fuč
První se po druhé hodině objevily doprovodné vozy a "kreace na kolech" - všemožná auta s nástavbami všemožných sponzorů, z nichž většinou posádka rozhazuje reklamní předměty do davu. Ve zkratce - laskominy šly na odbyt, noviny se rozmáčely v příkopech.
Cyklisté přijeli asi o čtvrt hodiny dřív, než předpokládal web Tour de France ještě dopoledne před startem etapy. Vlastně dorazili shodně s dvěma SMSkami, které mi na moji Facebookovou prosbu poslali Luděk Sagi Lukáč a Martin Valoušek. Celý peloton byl po hromadě, takže byli v mžiku pryč a mé plány pořídit několik různých záběrů vzaly za své. Když jsem se později díval do EXIFu snímků, zjistil jsem, že první a poslední snímek, na kterém mám zachyceného cyklistu, dělí přesně 48 sekund... No a zkuste během takové chvilky fotit, měnit nastavení nebo dokonce objektivy.
Prostě byli pryč dřív, než bys řekl "Peloton". Příště bude třeba se lépe připravit. Například vybrat nějakou zajímavější etapu, ideálně alpskou s pěkným výhledem, kde všichni budou supět pomalu nahoru, peloton se natáhne a bude dost času měnit objektivy. Ono, profíci stejně nefotí Tour takhle turisticky. Článek o tom, jak se s takovou akcí vypořádají fotografové Reuters najdete zde.
 
Jak jsem fotil Tour de France
Alespoň malý pokus o kreativitu s projíždějícími cyklisty a skupinkou fandících Norů
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/60 s, clona 14, ISO 400
Dovětek
Když jsem o deset dní později dorazil domů, zajímalo mne, jestli se třeba nenajdu v archivu, protože Česká televize vysílala všechny etapy v přímém přenosu. Nakonec jsem tu část našel. Kamera sleduje cyklisty až k místu, kde vyjíždějí na malý vrcholek nad Serres. Ve chvíli, kdy by se měli spustit z kopce ke mně ovšem režie přepíná na druhou kameru ve vrtulníku a následuje překrásný letecký záběr (ne, v těch slovech nehledejte ironii, skutečně se na to dobře kouká) na Serres a po něm reklama. Když reklama skončí, cyklisté už jsou ve stoupání za obcí. Ostatně přesvědčit se můžete sami v archivu ČT4 - letecký záběr začíná cca v 63:35.
V příštím článku už bych se snad konečně mohl dostat k nějakým těm levandulím, co říkáte?

Warning: mysql_fetch_array(): 14 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 134
Fotografie související s článkem

       K tomuto článku se neváže žádný snímek z galerie.
© Design & fotografie & kódování by VOJTa Herout, 2004-2015
 
Všechny zde publikované fotografie a texty jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000, §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jejich užití zakázáno! polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi