Zpět na titulní stranu - VOJTa Herout
Cz En
Kontakt:
 
VOJTa Herout
+420 774 376 880
vojtaherout@gmail.com
Tip pro návštěvníky:
 
věděli jste, že se vám při najetí myší nad náhled fotografie ukáže datum pořízení snímku?

 
Fotografická výprava na Neuschwanstein
Pondělí, 26. září 2011
 
V jádru naší fotografické skupiny FotoPivo se občas rodí poněkud šílené nápady. Myslím, že mezi ně směle můžeme zařadit i zářijovou "expedici" k bavorskému zámku Neuschwanstein. S trochou nadsázky to byla dvoudenní výprava pro jedinou fotografii. Ona to samozřejmě ve výsledku není jen jediná fotografie, minimálně proto, že každý z účastníků používá více ohnisek, ale v zásadě prostě existuje jedno ideální místo, odkud se zámek dá fotit. I když ideální není z hlediska dostupnosti, ale spíš z hlediska fotografického úhlu pohledu.
Do Bavorska jsme vyrazili v sestavě (abecedně dle příjmení, aby se kolegové nehádali) Michal Kupsa, Ondra Prosický, Michal Vitásek (po kliknutí na jména se dostanete na osobní weby zúčastněných) a moje maličkost.
 
Pohled na Neuschwanstein z mostu Marienbrucke
Pohled na zámek Neuschwanstein z mostu Marienbrücke - snažil jsem se vyvarovat typickému pohledu typu "jen zámek"
Nikon D300 + Sigma 10-20/4-5.6 EX DC HSM, čas 1/80 s, clona 11, ISO 200, stativ Manfrotto 055PROB + hlava Manfrotto 141RC
Něco málo o zámku
Každý, kdo mne zná, ví, že hrady a zámky v oblibě dvakrát nemám a jejich prohlídek se účastním pouze sporadicky a s nechutí (někdy jen těžko skrývanou). I přes tuto nechuť bych si dovolil pár suchých "průvodcovských" dat:
  • zámek dal postavit bavorský panovník Ludvík II. Wittelsbach
  • stavba byla zahájena v roce 1869
  • vzhledem k tomu, že byl Neuschwansteinský zámek dostavěn až v roce 1892, Ludvík II. ho nikdy jako hotovou stavbu neviděl. Zemřel za blíže neupřesněných okolností v roce 1886
  • otevřen veřejnosti byl prakticky hned po Ludvíkově smrti
  • v dnešní době jej navštíví cca 1.3 milionu návštěvníků ročně (mezi ty se ovšem účastníci naší "expedice" nepočítají, my jsme jen zpovzdálí přihlíželi)
Mně osobně se místo správného názvu Neuschwanstein (v překladu "nový labutí kámen") dere na jazyk častěji Neuschweinstein ("nový prasečí kámen"), což v sobě samozřejmě zdaleka nenese tu správnou poetiku ;-)
 
Pokud byste chtěli vědět o zámku více, doporučuji jeden z následujících zdrojů:
Oficiální webové stránky zámku Neuschwanstein (v němčině, angličtině, francouzštině, italštině či španělštině)
Heslo Neuschwanstein na Wikipedii (v anglické verzi je mnohem víc informací, než v té české - stav 09/2011)
 
Zapad slunce za Neuschwansteinem
Západ slunce za Neuschwansteinem. Vzhledem k tomu, že sluníčko zapadá téměř přesně za zámkem, nebylo možné se prasátkům vyhnout. Možná, že by šla vyretušovat, ale asi by to byla náročná práce bez jistého výsledku, takže jsem se rozhodl to nechat tak, jak to vyšlo.
Nikon D300 + Nikkor 24-70/2.8 G ED, čas 1/25 s, clona 11, ISO 100, stativ Manfrotto 055PROB + hlava Manfrotto 141RC
Cesta tam
Z Prahy je tam cesta poměrně snadná, lehce přes 500km, většinou po dálnici, takže vám nebude trvat déle než nějakých 5hodin. Pokud tedy nepovolíte otěže cestujícímu, který bude co každé dva kilometry vykřikovat: "Tady je keška!" My jsme nepovolili...
Na místě přímo pod zámkem najdete několik parkovišť, o víkendu až do posledního místečka narvaných. Za celodenní parkování zaplatíte 5EUR (stav 09/2011). Oficiálně se zde smí parkovat od 7 do 20 hodin, ale neměli jsme problém domluvit "přenocování auta", samozřejmě za cenu zaplacení obou parkovacích dnů.
K hradu vede pohodlná asfaltová cesta, i když pravdou je, že s 20kilovým batohem na zádech jsem se zapotil už tady.
První a asi nejklasičtější místo na focení je na tzv. Marienbrücke, mostku, který najdete pár set metrů jižně od zámku (tady v článku je z Marienbrücke focena hned ta první fotografie). Pro vysokou koncentraci Japonců tady téměř není k hnutí. Debatovali jsme na téma nosnost mostu, protože ve chvíli, kdy jsme tam dorazili, se na něm pohybovalo určitě dobrých 150 turistů.
Až sem vlastně naše cesta připomínala obyčejný výlet. Pravda, s těžkými batohy na zádech jsme mezi slečinkami v růžových tričkách a v botách na podpatku vcelku poutali pozornost. Odtud nicméně k bodu vybranému pro focení vedl jen neprostupný terén o sklonu podobném, jako vidíte na zmiňované fotce z Marienbrücke vpravo. Náš další postup nebudu popisovat hned z několika důvodů. Dodám jen, že jsme se za hodinku stoupání dostali na místo velké cca 20m², kde jsme strávili následujících 17 hodin.
 
Neuschwanstein pred vychodem slunce
Neuschwanstein před východem slunce - noční nasvětlení zámku spolu s ustupující mlhou (nebo spíš jen takovým oparem) dodalo snímku atmosféru vpravdě pohádkovou
Nikon D300 + Sigma 10-20/4-5.6 EX DC HSM, čas 290s, clona 8, ISO 200, stativ Manfrotto 055PROB + hlava Manfrotto 141RC
Přespání
Jednou z prvních starostí na místě samotném bylo, kde najít "plac" pro přespání čtyř lidí. 20m² se sice může zdát jako relativně velké území, ale je potřeba dodat, že většina z něj byla hned vedle srázu dolů, což je na spaní přeci jen poněkud nevhodné. Nakonec jsme ale v noci nikdo nikam moc neklouzali, byť Michal Kupsa strávil část noci s nohama kdesi nad hlubinou.
Já v posledních letech venku přespávám už jen málokdy a vzhledem k tomu, že předpověď počasí pro noc ze soboty na neděli zněla "jasno, minimální noční teploty 5°C", zabalil jsem si radši teplejší spacák, oblečení z moiry, teplé ponožky a dokonce i čepici...
Meteorologové se ale v odhadu spletli, noční teploty se dostaly sotva tak k 10°C, takže po většinu noci bylo ve spacáku spíš vedro.
 
VOJTa foti zamek
Na vyhlídce z Marienbrücke mne zachytil kamarád Michal Kupsa
Nikon D7000 + Nikkor AF-S 16-85/3.5-5.6G ED DX VR, čas 1/400 s, clona 8, ISO 200
Něco o focení Neuschwansteinu na závěr
Pro fotografování zámku jsme hledali (a jak jsem již psal, také nalezli) místo, odkud bychom v pozadí za stavbou neměli nížinu směřující na sever, ale radši dvě jezera spolu s předhůřím Alp. Drobným problémem toho místa bylo světlo, protože při západu slunce je přímo za zámkem a při východu trvá poměrně dlouho (že Michale? :-D ), než se první paprsky přehoupnou přes hřeben.
Také jsme podle předpovědi čekali ranní mlhu, která se ovšem dostavila v naprosto minimální míře a k focení moc nebyla.
Mám za to, že se nám všem povedly o trochu jiné fotky, než běžnému turistovi, ale hodnocení, jestli jsou skutečně povedené, nechám na vás.
 
Hlášky
Na úplný závěr ještě dvě hlášky, které mi utkvěly v paměti a které se tak nějak nepovedly napasovat do souvislého textu:
  • "Cesta nahoru byla blbá proto, protože jsme nevěděli kam jdeme, cesta dolů bude blbá proto, že už naopak víme, kam jdeme..."
  • Po cestě na dálnici bylo čas od času nějaké sražené zvíře. Přejetou lišku komentoval fotograf zvířat Ondra s notnou dávkou černého humoru: "Ta je dobrá, ta by šla ještě fotit."
  • Michal Kupsa na to odpověděl: "Před chvílí ten jezevec taky, ten byl akorát trochu nafóklé, ale kdyby se do něj píchlo klacíkem, tak by možná ušel."

Warning: mysql_fetch_array(): 15 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 134
Fotografie související s článkem

       K tomuto článku se neváže žádný snímek z galerie.
© Design & fotografie & kódování by VOJTa Herout, 2004-2015
 
Všechny zde publikované fotografie a texty jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000, §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jejich užití zakázáno! polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi